A piarista rend alapításától fogva nyitott volt a változó világra és kereste azokat az eszközöket, amivel a gyermekek nemcsak jobb emberek, hanem jobban felkészültek is lehettek, mint kortársaik. Ezen módszerekkel megismerhették az őket körülvevő világot, megfelelő tudásra tehettek szert, amivel eligazodhattak Isten teremtett világában. Ehhez jól felkészült, széles ismeretekkel rendelkező, az új módszerekre nyitott, bátor tanárokra volt szükség.
Az Ige asztalánál : Szentírási elmélkedések a vasárnapi mise-olvasmányokról / Lukács László . — Budapest : Vigilia, 2009. — 456 p. ; 22 cm
A magyar piarista rendtartomány történeti névtára 1666-1997
Ismertető
Léh István (1890-1983) piarista több mint ötven évig volt a novíciusok elöljárója Vácon és Budapesten, és emellett évtizedekig dolgozott a magyar piaristák történeti névtárának összeállításán. A rendtartomány levéltárából (familiákból, rullákból, suffragiumokból) gyűjtött adatokat öt darab, fióknyi dobozt megtöltő cédulakatalógusban rögzítette. Gyűjteményéből 1990-ben számítógépes adatbázis, 1998-ban pedig nyomtatott kötet készült, amely a Magyarországon valaha élt piarista szerzetesek legfontosabb életrazi adatait (születés, szerzetesi fogadalmak, halálozás, működésük évenkénti bontásban) taralmazza a kezdetektől napjainkig.
A kötet mutatóiból az egyes piaristák kikereshetők szerzetesi nevük (a 18. század közepéig kizárólag ezt használták), a rendbe belépési idejük és rendtartományuk szerint szerint is. (Az első magyarországi piaristák ugyanis a lengyel és német provinciákból érkeztek, a 20. század politikai változásai nyomán pedig sokan az új, szlovákiai és a a romániai rendtartományok tagjai lettek.) A kötet függelékében megtalálható a rendtartomány Balanyi György által írt rövid, latin nyelvű története, a rendházak, provinciálisok, piarista püspökök és akadémikusok jegyzéke.
Az elektronikus kiadás számára a kötetet 2020-ban a szerkesztő újratördelte, így az formájában kevéssé eltér az eredeti, nyomtatott kiadástól. Ugyanakkor javította a sajtóhibákat, az alfabetikus besorolási hibákat, és pótolt egyes nyilvánvaló hiányokat is.