Könyvtárunk egyik féltett kincse, legrégibb kéziratos kódexünk az ún Biblia Parisiensis. A kötet a XIII. század közepén készült párizsi kódexmásoló műhelyben. Íróanyaga nagyon finom vékony pergamen (velum). A szöveget ún. littera parisiensis írással valószínűleg egy személy írta. A kódex elején megcsonkult, a hiányzó két levelet (Szt. Jeromos bevezetése a Vulgata szövegéhez) a 19. század elején, az újra kötéssel egy időben pótolták, és littera parisisensist utánzó írással kiegészítették.
Róma : Művészeti és régészeti barangolás a történelmi múltban. - Budapest : Semmelweis K., 2009. — 252 p. : ill. ; 24 cm
Hannig István: A magyarországi piarista telkek története
Ismertető
Hannig István (1873-1939) piaristát 1934-ben nevezték ki a magyar rendtartomány vagyongondnokává. Ezután kezdett neki, hogy összeállítsa a rend telekállományának történeti dokumentációját. Térképvázlatokkal illusztrált kézirata 1939. január 17-én bekövetkezett halála miatt töredékes maradt. Csupán pudapesti és kecskeméti rendházak telkeiről, illetve a mádi szőlőbirtokról szóló részek mondhatók teljesnek. Debrecenről, Magyaróvárról, Nagykanizsáról és Sátoraljaújhelyről Hannig csak töredékes fogalmazványokat készített. A kézirat egyes darabjai a 2000-es évek elején a tartományfőnökség levéltárának különféle pontjairól kerültek elő. Ezeket 2008-ban a Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára honlapján (http://archivum.piarista.hu), most pedig digitális könyv alakjában tesszük elérhetővé.