Nyitvatartás:

Hétfő - péntek: 9-16

Hétvégén: zárva

Kapcsolat

Címünk

1052 Budapest,
Piarista köz 1.

Telefonszám

+36(1) 486-4478

E-mail cím

pkk@piarista.hu

Kincseinkből

Biblia Parisiensis (XIII. század közepe)

Könyvtárunk egyik féltett kincse, legrégibb kéziratos kódexünk az ún Biblia Parisiensis. A kötet a XIII. század közepén készült párizsi kódexmásoló műhelyben. Íróanyaga nagyon finom vékony pergamen (velum). A szöveget ún. littera parisiensis írással valószínűleg egy személy írta. A kódex elején megcsonkult, a hiányzó két levelet (Szt. Jeromos bevezetése a Vulgata szövegéhez) a 19. század elején, az újra kötéssel egy időben pótolták, és littera parisisensist utánzó írással kiegészítették.

2023. 01. 14. – 22:09

Könyvajánlók

Az Ige asztalánál

Az Ige asztalánál : Szentírási elmélkedések a vasárnapi mise-olvasmányokról / Lukács László . — Budapest : Vigilia, 2009. — 456 p. ; 22 cm

Annotációk / Vélemények

A véleményt megjelenés előtt könyvtárunk ellenőrzi.
Értékelés:



Értékelés: Még nem értékelték (0 szavazat)

2015.05.18. 11:47:50
Forrás: Borító
Bár a mai közönség számára talán kevésbé ismert, Szent Cyprianus karthágói püspök (248-258) a korabeli kereszténység egyik legmeghatározóbb alakja volt és a latin nyelvű patrisztikus irodalom megalapozói közé tartozott, akire Szent Ágoston is követendő példaképként hivatkozik műveiben. Munkásságának egy része, amely értekezéseit öleli fel, az Ókeresztény Írók sorozatban már magyar nyelven is napvilágot látott Vanyó László professzor úr fordításában. Jelen kötet a püspök levelezését tartalmazza, amelynek darabjai egész életművét végigkísérik. Ám nemcsak az ő életére vonatkozóan szolgálnak információval, hanem a harmadik századi kereszténység talán legmozgalmasabb évtizedének viszonyaiba is betekintést nyújtanak: a kibontakozóban lévő egyházszervezet megoldásra váró problémái, a minden addiginál nagyobb keresztényüldözés jelentette kihívások éppúgy felbukkannak bennük, mint az egyház önértelmezésére és mindennapi gyakorlatára kiható komoly teológiai kérdések, amelyek máig ható érvényű megválaszolásához sokszor éppen Szent Cyprianus járult hozzá a legnagyobb mértékben.