Nyitvatartás:

Hétfő - péntek: 9-16

Hétvégén: zárva

Kapcsolat

Címünk

1052 Budapest,
Piarista köz 1.

Telefonszám

+36(1) 486-4478

E-mail cím

pkk@piarista.hu

Kincseinkből

A kassai Korán

A piarista rend alapításától fogva nyitott volt a változó világra és kereste azokat az eszközöket, amivel a gyermekek nemcsak jobb emberek, hanem jobban felkészültek is lehettek, mint kortársaik. Ezen módszerekkel megismerhették az őket körülvevő világot, megfelelő tudásra tehettek szert, amivel eligazodhattak Isten teremtett világában. Ehhez jól felkészült, széles ismeretekkel rendelkező, az új módszerekre nyitott, bátor tanárokra volt szükség.

2022. 09. 29. – 09:32

Piaristica (Piarisztikum gyűjtemény)

Szerzői és tartalmi piarisztikumok

Horányi Elek SchP könyvei

Ebben a különgyűjteményben a következő kiadványok találhatók meg:

  • piarista szerzők művei;
  • a piarista rend történetére, karizmájára és lelkiségére vonatkozó művek;
  • a rendi intézmények nyomtatott kiadványai.

A gyűjtemény eredetileg a Piarista Múzeum részeként jött létre 1930-ban. Ekkor Sebes Ferenc tartományfőnök a következő körlevelet intézte a házfőnökökhöz:


„Komoly rendi szempontok ajánlják, hogy a budapesti Piarista Múzeumban rendtársaink szellemi termékeinek meglevő gyűjteménye lehetőleg teljes legyen és hirdesse provinciánk magas szellemi nívóját, azonkívül nevelje a rendtagokban a nemes piarista öntudatot és a komoly tudományos törekvést. Ezért a jövőre vonatkozólag azt a rendelkezést teszem, hogy minden egyes rendtag önállóan megjelenő művének (a tankönyveket és a különlenyomatokat is ide értve) egy példányát szolgáltassa be a rendfőnökséghez a Piarista Múzeum számára. A múltra vonatkozólag is arra kérem a rendtársakat, hogy meglevő műveikből legyenek szívesek egy példányt küldeni.”

1943-ban már 753 piarista szerzőtől 2328 mű volt itt található. 1974-től a Duna-parti épületbe való 2011-es átköltözésig a gyűjtemény a rendház második emeletén, a Lévay-teremben volt elhelyezve. Jelenleg könyvtárunk emeleti könyvraktárában található és kutatható. Könyvtárunk alapfeladata ennek a különgyűjteménynek a gondozása, folyamatos gyarapítása, feltárása és rendelkezésre bocsátása. A teljesség igényével gyűjtjük a magyar piarista rendre és a rendtagokra vonatkozó irodalmat. Elektronikus könyvtárunk is a Piarisztikum gyűjtemény köteteiből épül.

Piarista iskolai értesítők és évkönyvek


Nyomtatott iskolai érdemsorozatok (classificatio) a XVIII. század közepén jelentek meg először Magyarországon. Ezekben a diákok érdemjegyeit (rangsorát) nyomtatták ki a félévet vagy tanévet záró nyilvános vizsgákra. Az 1780-as évektől a piarista iskolákban is mindenhol viszonylag rendszeressé váltak, 1833-tól pedig kinyomtatásuk kötelező volt. Az 1850/1851-es tanévtől kezdve az Entwurf előírása szerint minden iskolának olyan évvégi értesítőt kellett megjelentetnie, amelyben a tanulók és tanárok névsora mellett statisztikai táblázatok, az iskolai gyűjtemények gyarapodása és a tanárok szaktárgyi vagy pedagógiai értekezései is szerepeltek. Az értesítők kötelező tartalmát az 1876. évi középiskolai rendtartás tovább bővítette, például a tanév történetével, az elvégzett tananyaggal, a tanárok irodalmi és társadalmi tevékenységével. A rendelkezéseknek megfelelően a piarista iskolai értesítők is közölték a tanárok tudományos értekezéseit, amelyek közt nem kevés iskola- vagy rendtörténeti tárgyú volt. 1938/1939-től az értesítőt évkönyvnek nevezték. A piarista iskolák államosítás előtti utolsó nyomtatott évkönyvei az 1947/1948-as tanév végén jelentek meg, a különleges helyzet miatt részben közös tartalommal.

  • Könyvtárunk a magyarországi piarista iskolák nyomtatott értesítőinek és évkönyveinek két közel teljes sorozatát őrzi: az egyik iskolák szerint van rendezve, a másikban pedig tanévenként vannak egybekötve a piarista értesítők. Az online katalógusban földolgozott évkönyvek honlapunkon is kereshetők. Ha egy iskola teljes földolgozott állományára keresünk, akkor a „sorozat” kategóriába a következőt kell beírni: „[Helyiségnév]. Piarista iskolai értesítő/évkönyv” (egy példa: „Nagykanizsa. Piarista iskolai értesítő/évkönyv”).
  • Más könyvtárakban: az iskolai értesítők további teljességre törekvő gyűjteményeit az Országos Széchényi könyvtár, az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum, valamint a megyei könyvtárak őrzik. Digitalizált Iskolai értesítő egyre nagyobb gyűjteménye és A magyarországi iskolai értesítők bibliográfiája a Hungaricana adatbázisban kutatható. 
  • Online elérhető piarista iskolai értesítőkről itt talál bővebbinformációkat.

Az értesítőkről és évkönyvekről lásd még (további irodalommal): Koltai András, Bevezetés a piarista rend magyarországi történetének forrásaiba és irodalmába, Budapest, 2007 (Magyarország piarista múltjából, 1), 38-39; Uő, Három korszak határán: A magyarországi piarista iskolák az államosítás előtti években (1945–1948), in Az egyházi iskolák államosítása Magyarországon 1948, szerk. Szabó Csaba–Szigeti László, Bp., 2008 (A Lénárd Ödön Alapítvány Évkönyve, 2008), 223-245: 223-224.

Collectanea (Kolligátumok)

Egybekötött aprónyomtatványokat tartalmaz a XVII. századtól kezdődően, körülbelül 1000 kötetben. Nagy részük a privigyei, szegedi, pesti és más piarista könyvtárakból számazik, ott kerültek összekötésre. Elősorban üdvözlőverseket, beszédeket, iskolai színjáték-programokat tartalmaznak, köztük néhány kéziratosat is. A kolligátumokhoz tartozik még Éder-Szászy László (1898–1983) 62 kötetnyi „Értekezések” című gyűjteménye, amely elsősorban XX. századi különlenyomatokból és egyéb aprónyomtatványokból áll. – Irodalom: Cesnaková-Michalková, Mileva, Z maďarkých knižníc a archívov, in Slovenská Literatúra 3(1956), 460-467. Holl Béla, Ismeretlen régi magyar iskolai nyomtatványok, in Magyar Könyvszemle 82 (1966), 168-175. A színjáték-programokról: Kilián István, A magyarországi piarista iskolai színjátszás forrásai és irodalma 1799-ig / Fontes ludorum scenicorum in gymnasiis collegiisque Scholarum Piarum Hungariae, Bp., 1994 (A magyarországi iskolai színjátszás forrásai és irodalma, 6).